Edycja tekstur i atrybutów
Niezależnie od tego, czy tworzymy nową teksturę, dostosowujemy już istniejącą, czy też pobieramy ją z biblioteki Vectorworks, możemy edytować dowolną teksturę, zmieniając ustawienia jej atrybutów (ang. shaders). Jeśli używasz palety Info, wprowadzone zmiany zostaną natychmiast zastosowane do wybranego obiektu. Teksturę można także edytować za pomocą Menedżera zasobów.
Tekstury dostępne w zasobach materiałowych (wymagana wersja branżowa Vectorworks) funkcjonują na zasadzie odniesienia; wszelkie zmiany w teksturze-zasobie automatycznie zmieniają także teksturę w każdym materiale-zasobie korzystającym z tej tekstury; zob. Definiowanie materiału jednorodnego.
Zob. Import tekstur Arroway , Import wzorów Mosa i Import mtextur, aby uzyskać więcej informacji dotyczących stosowania tekstur z bibliotek zewnętrznych dostawców.
Edycja tekstur i ich atrybutów dla wybranych obiektów
Po nadaniu obiektowi tekstury można ją edytować w palecie Info, w menu Tekstura w zakładce Renderowanie. Edycja tekstury może dotyczyć jej orientacji, położenia, rozmiaru i trybów odwzorowania. Wszelkie zmiany tu wprowadzone zostaną automatycznie zastosowane do rysunku. Mapowanie tekstur można również edytować w palecie Info (zob. Zarządzanie teksturami w palecie Info).
Edycja zasobu
Aby edytować teksturę zaznaczonego obrazu, wykonaj następujące kroki:
Zaznacz jeden obiekt lub więcej obiektów z teksturą.
Przejdź do zakładki Renderowanie w palecie Info i kliknij strzałkę obok listy Tekstura, aby otworzyć menu tekstury.
Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:
Wybierz polecenie Edytuj [nazwa tekstury], aby edytować zaznaczoną teksturę.
Zaznacz polecenie Powiel i edytuj [nazwa tekstury], aby utworzyć i edytować duplikat zasobu. To pomoże zapobiec wprowadzaniu niepożądanych zmian w obiektach, które wykorzystują tę samą teksturę. Zmiany dokonane w tym egzemplarzu będą miały zastosowanie tylko do bieżącego zaznaczenia.
Na ekranie wyświetli się okno dialogowe Edytuj [nazwa tekstury].
Niektóre parametry nie są dostępne w palecie Info, dlatego zaleca się korzystanie z Menedżera zasobów w celu edycji pozostałych ustawień.
Parametry w tym oknie pokrywają się z parametrami dostępnymi podczas tworzenia tekstury, natomiast zmiany tu wprowadzone będą natychmiast widoczne na rysunku.
Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.
Parametr |
Opis |
Cieniowanie |
Wybierz inny typy cieniowania lub edytuj ustawienia tak jak to opisano w zagadnieniu: Nowa tekstura |
Wielkość |
Wprowadź wielkość rzeczywistą dla jednego duplikatu tekstury. |
Określ wg obrazu |
Kliknij ten przycisk, aby wyznaczyć wielkość tekstury na bazie fragmentu obrazu przy użyciu linii odniesienia. W przypadku korzystania z kilku atrybutów tekstury na bazie obrazu, zostanie otwarte okno dialogowe Wybierz obraz. Wskaż obraz, którego chcesz użyć. Użyj linii (podświetlonej na żółto) w podglądzie okna dialogowego Określ wg obrazu, aby wyznaczyć długość, która zostanie użyta do określenia wielkości tekstury. Przeciągnij segment do żądanej lokalizacji i przeciągnij końce, aby wydłużyć linię odniesienia. Określ rzeczywistą Długość linii odniesienia. Użyj tych samych jednostek co w podmenu Ustawień dokumentu. Jeśli np. skala warstwy jest wyrażona w milimetrach, w polu Wielkość wprowadź wartość w milimetrach, a nie w centymetrach. |
Cień |
|
Rzucany |
Zaznacz tę opcję, aby obiekty, do których zastosowano tę teksturę, rzucały cień na inne obiekty. Ta opcja jest dostępna tylko dla cieni utworzonych w technice Ray Tracing. |
Padający |
Zaznacz tę opcję, aby cień rzucany przez inne obiekty padał na te obiekty, do których zastosowano tę teksturę. Ta opcja jest dostępna tylko dla cieni utworzonych w technice Ray Tracing. |
Oświetlenie pośrednie |
Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe „Oświetlenie pośrednie”. Zdefiniowane w tym oknie ustawienia będą nadpisywać ustawienia z okna dialogowego „Oświetlenie” (zob. Nowa tekstura). |
Podgląd |
|
Tryb renderowania |
Zaznacz typ renderowania, który ma zostać wykorzystany w podglądzie. Ta opcja nie ma wpływu na tryb renderowania rysunku. |
Aktualizuj podczas wprowadzania zmian |
Zaznacz tę opcję, aby automatycznie renderować podgląd w wybranym Trybie renderowania podczas zmian wprowadzanych w teksturze. Jeśli odznaczysz tę opcję, rysunek zostanie zaktualizowany dopiero po zamknięciu okna dialogowego. |
Renderuj tylko wybrane obiekty |
Zaznacz tę opcję, aby renderować zgodnie z ustawieniami tylko wybrane obiekty. Odznacz tę opcję, aby renderować obiekty w oknie podglądu. |
[Nazwa tekstury] jest używana przez ... |
Ta sekcja wskazuje, ile obiektów w pliku używa tej tekstury. |
Edycja atrybutów tekstury
Jeśli chcesz edytować tylko jeden z atrybutów tekstury, zamiast całej tekstury, możesz wybrać żądany atrybut w menu Tekstura w palecie Info.
Aby edytować jeden z atrybutów tekstury, wykonaj następujące kroki:
Zaznacz jeden obiekt lub więcej obiektów z teksturą.
Przejdź do zakładki Renderowanie w palecie Info i kliknij strzałkę obok listy Tekstura, aby otworzyć menu tekstury.
Wybierz polecenie Edytuj cieniowanie [nazwa atrybutu], aby edytować określony atrybut tekstury.
Na ekranie wyświetli się okno dialogowe Edytuj atrybuty dla: [nazwa atrybutu].
Parametry w tym oknie odpowiadają parametrom, które wyświetlają się podczas tworzenia tego atrybutu tekstury. Wszelkie zmiany tu wprowadzone zostaną automatycznie zastosowane do rysunku.
Edycja kreskowania powierzchni
Jeśli chcesz edytować tylko skojarzone kreskowanie powierzchni, zamiast tekstury, możesz wybrać żądany element w menu Tekstura w palecie Info.
Aby edytować kreskowanie powierzchni skojarzone z teksturą, wykonaj następujące kroki:
Zaznacz jeden obiekt lub więcej obiektów z teksturą.
Przejdź do zakładki Renderowanie w palecie Info i kliknij strzałkę obok listy Tekstura, aby otworzyć menu tekstury.
Kliknij Edytuj kreskowanie powierzchni, aby otworzyć okno „Edytuj kreskowanie powierzchni”.
Dostosuj kreskowanie powierzchni zgodnie z instrukcją opisaną w zagadnieniu Edycja kreskowań powierzchni.
Edycja tekstur i ich atrybutów w Menedżerze zasobów
Oprócz palety Info również Menedżer zasobów umożliwia edytowanie tekstur. Różnica polega na tym, że podczas korzystania z Menedżera zasobów można modyfikować tekstury, które nie zostały jeszcze nałożone na obiekt, dlatego zmiany nie są wyświetlane na rysunku, lecz tylko w oknie podglądu.
W przypadku importowanych tekstur, takich jak tekstury Cinema 4D, edycja ich atrybutów (Kolor, Odbicie, Przezroczystość i Relief) jest zablokowana. Można natomiast edytować inne atrybuty tekstury. Edytowalne są również pozostałe parametry tekstury. Ze względu na ograniczenia licencyjne, atrybut Odbicie niektórych zaimportowanych tekstur Cinema 4D może się nieznacznie różnić od oryginału.
Aby edytować teksturę, w tym komponenty, w Menedżerze zasobów wykonaj następujące kroki:
Opcjonalnie kliknij prawym przyciskiem myszy wybrany zasób w Menedżerze zasobów, a następnie wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj.
Na ekranie wyświetli się okno dialogowe Tekstura.
Kliknij przycisk Edytuj, aby edytować atrybut. Typ okna dialogowego zależy od atrybutu tekstury. W zagadnieniu Atrybuty tekstur Renderworks znajduje się opis wszystkich dostępnych parametrów w kolejności alfabetycznej.
Kliknij OK, aby zamknąć ustawienia atrybutu.
Edytuj atrybuty tekstury w sposób opisany w zagadnieniu Nowa tekstura. Można również zmienić nazwę tekstury.
Wprowadzone zmiany zostaną wyświetlone w oknie podglądu.
Kliknij OK, aby zamknąć okno dialogowe Tekstura. Obiekty z tą teksturą są aktualizowane zgodnie z wybranymi ustawieniami.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, można usunąć teksturę Renderworks z rysunku lub zastąpić ją inną, dostępną teksturą (zob. Usuwanie lub zastępowanie zasobów).
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!